frydrychowice_039
10 Grudzień 2014
Spotkania w domu kultury

frydrychowice_01

Basię Pasterak, kierowniczkę Wiejskiego Domu Kultury we Frydrychowicach, odwiedziła Marta Morawska, by wspólnie przyjrzeć się przestrzeni domu kultury i zaprosić mieszkańców do jego przemiany. Przeczytajcie relację Basi z wizyty naszej Latającej Dizajnerki:

Zaczęło się od spotkania – naszych pomysłów i miejsca, w którym pracuję. Marcie udało się przyjechać do mojego domu kultury i obejrzeć jego przestrzeń. Wspólnie zgodziłyśmy się, że poszczególne sale i pomieszczenia nie mają wyraźnie wydzielonej funkcji, mamy sale do wszystkiego. Wymyśliłyśmy więc formułę spotkania, w której zaprosimy mieszkańców do różnych aktywności podkreślających przeznaczenie poszczególnych sal. frydrychowice_036

 

frydrychowice_024

Nazwałyśmy naszą imprezę „Domówka w kulturze”, bo dom kultury to miejsce dla każdego i chcemy, żeby jego użytkownicy czuli się w nim swobodnie i wiedzieli, że mają wpływ na to, co się w nim dzieje. 

frydrychowice_08

 

frydrychowice_010

frydrychowice_015

Pierwszego dnia pobytu Marty zaaranżowaliśmy w jednej z sal kawiarnię sąsiedzką – do przetestowania jako miejsce spotkań mieszkańców. Każde z pomieszczeń dostało też swoją etykietkę. Marta opracowała identyfikację wizualną dla domu kultury i schemat rozkładu pomieszczeń. Poszczególne sale można było przetestować podczas otwartych warsztatów: kartek świątecznych, robienia karmników dla ptaków, nauki śpiewu, żonglerki. Na sali widowiskowej wieczorem odbył się koncert dwóch zespołów młodzieżowych z Frydrychowic.

frydrychowice_038

Przez cały dzień w kawiarni można było napić się kawy lub imbirowej lemoniady, zjeść domowe ciasta, zagrać w gry planszowe, a rano nawet pouczyć się angielskiego. Odwiedzający nas zostawiali życzenia świąteczne dla domu kultury, np. wielu wieczorów filmowych, „gwaru, hałasu, podskoków do lamp”, wakacyjnych wydarzeń teatralnych, lepszego zasięgu telefonicznego, sił dla pracowników. I inspiracji. Tego mamy nadzieję nigdy nam nie zabraknie.