“Młode Menedżerki Kultury” to program mentoringowy wspierający kobiety – liderki w wieku 18 – 35 lat, które poszukują dla siebie nowych dróg rozwoju.

Dlaczego?

W różnych środowiskach w Polsce podejmowane są wysiłki by zwiększyć zaangażowanie kobiet w sferze polityki – zarówno na poziomie ogólnopaństwowym jak i lokalnym, w biznesie i w innych sferach życia społecznego. My zadaliśmy sobie pytanie – w jakim sektorze kobiety już są obecne? Takim sektorem jest kultura. To właśnie w obszarze kultury kobiety stanowią często ważną i dużą siłę. Jak pokazuje European Commision Report 57% zatrudnionych w sektorze kultury w Polsce to kobiety. W co drugiej organizacji kulturalnej w naszym kraju 100% pracowników stanowią kobiety. Jednocześnie kobiety w sektorze kultury rzadko sięgają po wysokie, kierownicze stanowiska czy są członkiniami zarządów organizacji. Chcemy wzmocnić i wyposażyć w umiejętności potrzebne do zarządzania kulturą młode liderki lokalnych organizacji i instytucji.

Dla kogo?

Szukamy kobiet, które posiadają już doświadczenie i pierwsze sukcesy, ale czują potrzebę inwestowania w rozwój swój i swoich instytucji i organizacji. Zapraszamy prezeski lokalnych stowarzyszeń, dyrektorki domów kultury, bibliotek, muzeów, galerii i klubokawiarni, menedżerki zespołów muzycznych, szefowe własnych kreatywnych biznesów i aktywistki kulturalne.

W Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” od lat realizujemy projekty mentoringowe wierząc w spotkania polegające na przekazywaniu i wymianie wiedzy oraz doświadczeń. Przez kilka dni każda z uczestniczek będzie towarzyszyć jednej wybranej przez siebie mentorce w jej codziennej pracy: obserwując metody działania, poznając od środka organizację instytucji, a przede wszystkim czerpiąc z indywidualnych rozmów i konsultacji. Po zakończeniu warsztatów mentorki odwiedzą uczestniczki, by bliżej poznać jej środowisko pracy i wesprzeć w realizacji działań. Mentorkami w projekcie są: Marta Białek-Graczyk (Prezeska Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”), Jadwiga Czartoryska (Prezeska Zarządu Fundacji Orange), Agnieszka Kręglicka ( Współwłaścicielka, KRĘGLICCY), Magda Materna (Prezeska Fundacji OpenArt Projects), Anna Michalak (Dyrektorka Ośrodka Działań Artystycznych Dorożkarnia), Joanna Mytkowska ( Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Karolina Ochab (Dyrektorka Nowego Teatru), Paulina Reiter (zastępczyni redaktorki naczelnej „Wysokich Obcasów“), Anna Sienkiewicz – Rogowska (kierowniczka działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji, Polski Instytut Sztuki Filmowej), Hanna Wróblewska (Dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki).

Naprogram złożą się następujące etapy:

Warsztaty i job – shadowing

10 wybranych uczestniczek weźmie udział w szkoleniu w Warszawie (część warsztatowa z obszaru zarządzania, komunikacji, rozwoju osobistego) i spotkaniu z wybitnymi menedżerkami kultury – mentorkami.

Dzielenie się wiedzą

Program skonstruowaliśmy tak, aby wiedza i energia ze spotkań, z którymi uczestniczki wrócą do swoich miejscowości, miały szansę oddziaływać szerzej. Po powrocie z warsztatów każda z menedżerek stworzy m.in. plan rozwoju własnej instytucji/organizacji w wybranym aspekcie, zorganizuje spotkania dla swojego zespołu, w trakcie którego podzieli się zdobytą wiedzą oraz zainicjuje inspirujące spotkanie dla grupy młodych kobiet w swojej okolicy.

Wsparcie

W czasie trwania programu każda młoda menedżerka będzie miała możliwość skorzystania ze wsparcia coacha, który pomoże jej utrwalić efekty realizacji programu. Z kilku dniową wizytą przyjadą Latający Animatorzy Kultury (sieć zrzeszająca animatorów i badaczy społecznych – praktyków, którzy swoim doświadczeniem, wiedzą i pomysłami wspierają działania lokalnych liderów).

Zespół programu

Marta-Białek Graczyk – pomysłodawczyni programu. Socjolożka i menedżerka kultury; absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Laboratorium Reportażu Collegium Civitas oraz European Diploma in Culture Managment. Współzałożycielka i prezeska zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”. Autorka projektów społecznych i książek poświęconych animacji kultury i działaniom społecznym. Pomysłodawczyni i pierwsza koordynatorka projektu “Młodzi menedżerowie kultury”. Doświadczona coach i doradczyni (współtworzy m.in. Społeczna Rade Kultury m. st. Warszawy).

Zuza Sikorska – coach programu. Animatorka kultury, kuratorka, producentka wydarzeń społeczno-kulturalnych. Członkini zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”. Koordynatorka projektów “1/1 Mistrz i Uczeń” i “Laboratorium Pomysłów”. Art – coach w programie Polska.doc. Prowadzi zajęcia twórcze dla osób uzależnionych w Ośrodku Monar Lipianka. Współpracuje m.in z Fundacją Laury Palmer, Nowym Teatrem w Warszawie oraz Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Paulina Czapska – coach programu. Menedżerka i koordynatorka programu “Polska.doc”. Art coach programu “1/1 Mistrz i Uczeń”. Dziennikarka, animatorka kultury, miejska aktywistka. Producentka eventów społeczno-kulturalnych. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i w Laboratorium Reportażu. Uczestniczyła w kursie dokumentalnym w Wajda Studio. Prowadzi warsztaty filmowe, fotograficzne i dziennikarskie. Interesuje ją art coaching.

Karolina Drozd – administratorka programu. Studentka Administracji na Politechnice Warszawskiej, od początku zainteresowana profilem organizacji pozarządowych. Związana z “ę” od końca 2010 roku. Lubi proste rozwiązania i funkcjonalność. Miłośniczka morza, włoskiego jedzenia i nieprzesadnej biurokracji.

Agnieszka Pajączkowska – coach programu. Animatorka kultury, art coach, kulturoznawczyni; absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, od 2007 roku związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę”. Koordynatorka projektów “Migawki. Spotkania z fotografia”, “Młodzi menedżerowie kultury”, “Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” oraz “Seminarium Wizualnego”. Absolwentka kursu Art Coachingu. Prowadząc warsztaty współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami kultur, współtworzy również Stowarzyszenie Katedra Kultury.

Agnieszka Salamończyk – coach programu. Od ponad dwóch lat wspiera młodych fotografów, filmowców i animatorów w realizacji ich projektów. W ramach projektu “I AM Europe” realizuje działania międzynarodowe dotyczące partycypacji obywatelskiej Europejczyków. Art coach w programie, absolwentka wiedzy o kulturze w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Do pobrania

 pdfRegulamin 2014

pdfLogotyp projektu.