Marta Kudelska

kuratorka w Czytelni Sztuki i współtwórczyni galerii Dwie Lewe Ręce

 

Moja praca polega na…

Kiedy ktoś mnie pyta na czym polega praca kuratorki sztuki, odpowiadam że na wszystkim. Kurator to bardzo ambiwalentny zawód. Z jednej strony specjalista, negocjator, „twardy zawodnik” świata sztuki, z drugiej strony to pasjonat, odkrywca, trochę trickster, przyjaciel artysty. Z tym czym jest praca kuratora, zetknęłam się jeszcze podczas studiów licencjackich i już wtedy wiedziałam, że to jest „to”. Dość wcześnie zaczęłam realizować swoje projekty wystawiennicze i pisać o sztuce. I tak naprawdę trudno mi wyobrazić sobie coś w czym będę się równie mocno spełniać. Moja praca polega trochę na budowaniu łączności pomiędzy artystami a publicznością, a także na poszukiwaniu w sztuce tego, co ważne dla współczesności. Bardzo spodobała mi się definicja kuratora zaproponowana przez Ann Demester, jej zdaniem charakteryzuje go kompetentna intuicja. I chyba to najlepiej określa to czym się zajmuję.

Zajmuję się tym, ponieważ…

Sztuka to moja pasja. Przygotowanie każdej wystawy, napisanie kolejnego tekstu sprawia mi niesamowitą radość i satysfakcję. W momencie wernisażu, publikacji czuję wielkie zadowolenie i chęć podniesienia następnym razem poprzeczki ciut wyżej. Praca kuratorki daje mi możliwość zdobywania co chwilę nowych doświadczeń, wymiany myśli z innymi ludźmi. Oczywiście czasem się boje, bo w kulturze nie jest łatwo, jednak wierzę mocno w sens tego co robię. I tak naprawdę to nie potrafię stać w miejscu.

Moje największe zawodowe wyzwanie.

Myślę, że jeszcze przede mną. Jeszcze nie pokazałam na co mnie stać.

Wymarzona instytucja kultury to…

Instytucja to budynek, miejsce i ludzie. Dla mnie wymarzona instytucja to taka, gdzie na pierwszym miejscu są ludzie. Taka, która tak samo szanuję pracę kuratorów, artystów jak i samą publiczność. Miejsce, które wymaga trochę wysiłku, które nie podaje gotowych rozwiązań, a stawia pytania.

Kobieta, która mnie inspiruje.

Dużo ich. Ale przede wszystkim takie, które idą pod prąd, są silne i mądre, pewne swoich racji. Takie, które wiedzą czego chcą i nie boją się po to sięgnąć. A przy tym potrafią słuchać siebie i innych.

Biogram

Kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Publikowała m.in. w Obiegu, Szumie, Opcjach, Punkcie czy Hiro. Ukończyła kulturoznawstwo-kulturę współczesną (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Interesuje się pamięcią, krytyką instytucjonalną, problematyką archiwów i socjologią rzeczy. Obecnie doktorantka w dziedzinie nauki o sztuce na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się kwestią polityki pamięci w kolekcjach muzealnych. Swoje projekty realizowała m.in. w Instytucie Polskim w Dusseldorfie, Art Agendzie Novej w Krakowie, podczas festiwalu ArtBoom , czy CSW Kronika w Bytomiu. Współpracuje w galerią Dwie Lewe Ręce i Czytelnią Sztuki.

Linki

Czytelnia Sztuki

Dwie Lewe Ręce

Art Agenda Nova

Marta Kudelska współpracuje z Hanną Wróblewską