Aleksandra Czapla – Oslislo

Kierowniczka literacka i rzeczniczka prasowa Teatru Śląskiego

 

Moja praca polega na…

Myśleniu. Szukaniu rozwiązań. Nieustającym czytaniu, pisaniu, redagowaniu i współpracy z różnorodnymi ludźmi z sektora kreatywnego. Wnikliwie przyglądam się też teatralnym widzom. Po dziesięciu latach patrzenia krytycznie na działania teatralne i dziennikarskie oraz komentowania tej rzeczywistości, pracuję nad tym by z zespołem innych ludzi tworzyć publiczne miejsce, do którego i ja i inni chodzą z przyjemnością.

Zajmuję się tym, ponieważ…

W pracy spotykam innych ludzi, którzy zarażają mnie swoją pasją i absolutnym zaangażowaniem. Marzy mi się, by z tego co lokalne uczynić europejską markę, teatr o własnej niepowtarzalnej narracji zbudowanej z tego, co dla Śląska najistotniejsze, a uniwersalne w kategorii zbiorowości.

Moje największe zawodowe wyzwanie.

By teatr intrygował i na równi konkurował z innymi sztukami czy formami rozrywki. A z osobistej perspektywy by nigdy nie popaść w rutynę, nie dać się zaszufladkować i nie „szufladkować innych”.

Wymarzona instytucja kultury to…

Miejsce niezależne, wolne od różnych wpływów czy polityki. Miejsce nieprzewidywalne, w którym trwa nieustający intelektualny ferment.

Kobieta, która mnie inspiruje.

Pina Bausch, choreografka i jedna z największych reformatorek tańca współczesnego. Imponuje mi determinacja, z jaką tworzyła swój autorski zespół i teatr oraz to, że działała pozornie na przekór temu, co akceptowane czy modne. To kobieta, która wyznaczała innowacyjne trendy i działania w obszarze sztuki. No i uwielbiam ją za zdanie: „Nie obchodzi mnie, jak poruszają się ludzie. Obchodzi mnie to, co ludzi porusza”.

Biogram

Rocznik 1980. Ślązaczka. Od 8 miesięcy jestem kierowniczką literacką i rzeczniczką prasową Teatru Śląskiego. Jestem absolwentką Kulturoznawstwa (teatrologia na Uniwersytecie Śląskim oraz program Erasmus na Uniwersytecie w Atenach), ukończyłam także podyplomowe studia Design Management (Zarządzanie Innowacją). Od prawie dekady jestem dziennikarką lokalnej Gazety Wyborczej i wykładowczynią (zajęcia z teatru, kultury popularnej i projektowania usług dla gastronomii). Przez trzy edycje wraz z Jackiem Sieradzkim i Łukaszem Drewniakiem współtworzyłam jako selekcjonerka program Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Ostatnie trzy lata pracowałam w kadrze unijnego projektu Design Silesia. Po godzinach piszę recenzje kulinarne i jestem blogerką (blog Ostryga). Jestem dumna z tego, że od kilku lat prowadzę prywatny dyskusyjny klub książki dla przyjaciół oraz jedyny na Śląsku klub kolacyjny.

PS. I jestem uzależniona od skandynawskiego spojrzenia na pracę i życie.

Linki

Teatr Śląski

Ostryga

Aleksandra Czapla – Oslislo współpracuje z Karoliną Ochab