Młode menedżerki kultury wyjechały z warsztatów w Warszawie z kilkoma zadaniami:
- pierwsze polegało na wybraniu obszaru działania swojej instytucji/organizacji, który wymaga według nich rozwinięcia, zmiany. A następnie – opisanie w krótkim dokumencie, krok po kroku, pomysłu na jej realizację;
- drugie zadanie to konsultacja dokumentu i zawartego w nim pomysłu z zespołem współpracowników organizacji bądź instytucji w trakcie zorganizowanego w tym celu spotkania;
- trzecie zadanie – pod hasłem “Podaj dalej!” – polegało na tym, aby podzielić się swoją wiedzą, energią, umiejętnościami z gronem kobiet ze swojego najbliższego otoczenia lub okolicy; aby w formie spotkania, dyskusji, warsztatu zainspirować je i poinformować o możliwości działania w obszarze kultury lub podjęcia współpracy z organizacją/instytucją.
Każda z uczestniczek indywidualnie podeszła do zadania – dostosowując je do swoich potrzeb i warunków działania. Co się wydarzyło?
Kama Wróbel, kuratorka galerii w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu:
“Zauważyłam problem “nieogarnięcia” i pewnej roszczeniowości młodych twórców w stosunku do instytucji kultury. Oni sami nie zawsze potrafią lub chcą rozwijać się w kierunku samoorganizacji czy dbania o swój interes. Chciałam się spotkać z gronem młodych twórców, aby porozmawiać o najprostszych sprawach: jak napisać biogram artystyczny? Jak sformułować artists statement? Jak napisać maila do galerii, aby ta się zainteresowała? Jak zaprezentować się w galerii? Jak wybrać galerię do sprzedaży swoich prac? Oprócz tego ważne wydały mi się zagadnienia związane z obecnością w sieci – m.in. posiadanie portfolio on-line, czy kanału na Facebooku. W związku z tym, że przez dwa lata pracowałam w galerii komercyjnej, zdążyłam poznać zarówno mechanizmy działające na rynku sztuki, jak i aplikujących do galerii artystów. Pracując teraz w galerii niekomercyjnej i nieustanie otrzymując zgłoszenia do wystaw, obserwuję jak bardzo młodzi artyści są zagubieni w swoim własnym zawodzie.”
Kama zorganizowała w lipcu pierwsze spotkanie pod hasłem: “Artysto, ogarnij się! Pierwsze kroki młodego twórcy na rynku sztuki”. Miejsca na oba terminy warsztatów zapełniły się bardzo szybko. Kama opowiadała m.in. o tym jak funkcjonuje polski i zagraniczny rynek sztuki, jak komunikować się z galeriami, kuratorami i krytykami, jak przygotować projekt wystawy zgłaszanej instytucji kultury. Kolejne spotkanie – 24 lipca w Centrum Kultury Agora.
fot. K. Dusza
Gabriela Żuk, koordynatorka Teatru Centralnego w Lublinie
zdecydowała się na zorganizowanie podsumowująco-inspirującego warsztatowego spotkania dla wolontariuszek, które swoją pracą wspierały 8. Festiwal Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi „Słodko-Gorzki”. Pod hasłem “Jeszcze młodsze menedżerki kultury” spotkały się licealistka, tegoroczna maturzystka oraz studentki pierwszych lat. Pod opieką Gabi, podsumowały doświadczenie swojego wolontariatu oraz wspólnie zastanawiały się m.in. nad tym, jakie są korzyści, plusy, atrakcje, wartości płynące z pracy w kulturze? Jakie umiejętności można zdobyć angażując się w projekty kulturalne? Jakie cechy i predyspozycje potrzebne są do pracy w kulturze? Uczestniczki spotkania wymieniły się również wiedzą o tym, gdzie szukać ciekawych informacji dotyczących wolontariatu lub wsparcia w rozpoczęciu samodzielnych działań w obszarze kultury. W warsztatowej formule pracowały nad swoimi umiejętnościami, zasobami i celami – wzmacniały się nawzajem i planowały najbliższą i odleglejszą przyszłość.
Karolina Suska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Łaziskach
zorganizowała dwa spotkania. Pierwsze z nich skierowane było do pracownic Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach. Drugie, odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Kobiet “Łaziszczanki”. W obu spotkaniach udział wzięły kobiety zamieszkujące różne miejscowości na terenie gminy Łaziska. Karolina podzieliła się z nimi doświadczeniem udziału w projekcie, przedstawiła uczestniczkom działania Fundacji MaMa prowadzonej przez Sylwię Chutnik, a także opowiedziała o działaniach innych uczestniczek projektu. Oba spotkania były skoncentrowane na tym by zachęcić kobiety do podejmowania nowych inicjatyw i pokazać im, że one też mogą realizować działania poprawiające sytuację kobiet – np. założyć przy bibliotece Klub Mam. Karolina: “Uczestniczki spotkań widzą potrzebę działania, bardzo mnie to cieszy. Co ważne, rozmowy z nimi, były rzadką okazją do podjęcia dyskusji o sytuacji kobiet w naszej gminie”.
Gabriela Górska, animatorka Fundacji Pharos ze Zduńskiej Woli
najpierw zorganizowała spotkanie dla zespołu Fundacji. Wspólnie zastanawiali się nad tym jak rozwinąć jej działania w obszarze współpracy z innymi organizacjami lub instytucjami oraz przedsiębiorcami i mediami. Kolejnym krokiem był warsztat dla kobiet, który odbył się w kilku częściach – najpierw spotkanie z wolontariuszkami zgromadzonymi przy Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, następnie z Dyrektorką Biblioteki Miejskiej w Zduńskiej Woli, a w końcu – pedagożką jednego z Liceów Ogólnokształcących w Zduńskiej Woli. Gabi: “To bardzo ciekawa osoba, planuje założyć fundację promującą młodych twórców z miasta. Mamy mnóstwo planów na wspólne działania, więc jest bardzo dobrze, mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się rozruszać miasto. Wczoraj odbył się Festiwal 3 Kultur organizowany przez Muzeum Historii Miasta, a naszym zadaniem była obserwacja i rozmowy z uczestnikami, na temat przyszłych działań kulturalnych w mieście i przyszłych grup docelowych. Jeszcze w tym tygodniu wysłałam dwa wnioski – na Fundusz Społeczny Notariatu, w ramach zapobieganiu wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży, oraz do Fundacji dzieci Niczyje na prowadzenie warsztatów dla rodziców wraz z działaniami artystycznymi dla dzieci w wieku 0-6 lat.”
Anna Adamus-Krawczyk, szefowa działu organizacji w Polkowickim Centrum Kultury
przygotowała plan rozwoju promocji wydarzeń. Skonsultowała go z zespołem Centrum. Potem, jako szefowa działu, zorganizowała spotkania dla czterech najbliższych współpracowniczek – zastanawiały się nad swoimi motywacjami do pracy oraz ustawiały priorytety swoich działań. W kolejnym kroku Ania zorganizowała spotkanie dla młodych kobiet z Polkowic – “Dziewczyny, znajdźcie swoje miejsce w kulturze!”, zachęcał tytuł warsztatu. Uczestniczki dowiedziały się co oznacza “sektor kultury”, poznały działania instytucji i organizacji kulturalnych z Polkowic, miały okazję pozadawać Ani pytania i skonsultować z nią swoje pomysły na siebie.