Agnieszka Jacobson-Cielecka

dyrektor programowa ds. design w School of Form

Moja praca polega na…

… łączeniu kilku obszarów. Jako kurator wymyślam i organizuję wystawy i programy. Jako dziennikarz i krytyk piszę o designie, komentuję zjawiska, śledzę trendy. Jako dyrektor programowy School of Form układam program edukacyjny, dobieram kadrę i uczę studentów. Więc moja praca to nieustanne patrzenie i słuchanie, czytanie i analizowanie, a potem syntetyzowanie tego co zebrałam.

Zajmuję się tym, ponieważ…

… nastąpił dość długi, ale logiczny ciąg zdarzeń i wyborów. Najpierw studiowałam malarstwo (nie chciałam studiować projektowania, bo wydawało mi się mało ciekawe, ani pisania, bo za banalne). Potem zaczęłam pracować jako stylistka, czyli wyszukiwałam przedmioty, które do siebie pasują, układałam z nich martwe natury, z czasem zaczęłam dopisywać do nich narracje, opisywać wnętrza, śledzić trendy i uczyć się designu od teoretycznej strony, a od praktycznej – projektować wnętrza. Doprowadziło mnie to do niepostrzeżenie do propozycji wprowadzenia na polski rynek Elle Decoration. Przez kolejnych siedem lat byłam redaktorem naczelnym, dokładnie 50 numerów. A jak stamtąd wyszłam, to tak się jakoś stało, że zaczęłam robić wystawy o designie. Na początku nieśmiało, ale szybko się okazało, że to mniej więcej to samo, co redagowanie gazety, czyli narracja wizualna. Każda wystawa musi mieć opowieść, inaczej jest zbiorem przypadkowych przedmiotów. A potem przyszło zaproszenie do współtworzenia School of Form… Próbuje to wszystko pomieścić.

Moje największe zawodowe wyzwanie.

Aktualnie – School of Form, bo jest jeszcze nie do końca rozpoznanym gruntem, ciągle się uczę i to jest najlepsze.

Wymarzona instytucja kultury to…

… otwarta, bez koturnów. Powszechna, czyli taka gdzie „cywile” czują się równie dobrze jak profesjonaliści, czyli wielopłaszczynowa. I zdefiniowana. To znaczy taka, która ma swoją wizję, misję i strategię – i się jej trzyma.

Kobieta, która mnie inspiruje.

Nie mam osób o których myślę: „chciałabym być takie jak ona”. Ale mam osoby które podziwiam i staram się od nich uczyć tego czy tamtego.

Biogram

Agnieszka Jacobson-Cielecka – dyrektor programowy ds. design i opiekun specjalności domestic design w School of Form. Dziennikarka, krytyk i kuratorka designu. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Kuratorka festiwalu Łódź Design 2007-2010. Promotorka polskiego designu na świecie. Autorka wystaw Polska Folk i Unpolished (wspólnie z Pawłem Grobelnym), które były prezentowane w Londynie (London Design Festival), Belfaście, Brukseli (Design September), Berlinie (DMY), Neumuenster i Kopenhadze (CODE). Publikuje w pismach specjalistycznych (2+3D, Architektura), magazynach kobiecych (Twój Styl) oraz tygodnikach (Polityka, Wprost, Wysokie Obcasy). Absolwentka malarstwa na PWSSP w Gdańsku.

Linki

School of Form
Fot. Zosia Zija i Jacek Pióro

Agnieszka Jacobson-Cielecka jest mentorką Małgorzaty Kacprzak.