Agata Hofelmajer-Roś

specjalistka ds. edukacji filmowej w Centrum Sztuki Filmowej

Moja praca polega na…

…tworzeniu przestrzeni, w której uczestnicy naszych zajęć w Kinie Kosmos będą mogli poznawać otaczającą ich rzeczywistość, a także uczyć się tolerancji i współpracy ze swoimi rówieśnikami. Naszym zadaniem jako działu edukacji, jest tworzenie nowych form przekazywania wiedzy za pomocą mediów wizualnych. Ważny jest dla nas proces interakcji pomiędzy prowadzącym zajęcia, a młodymi uczestnikami czy animatorami kultury. Z założenia staramy się łamać stereotypy i oswajać to, co dziwne i nieznane.

Zajmuję się tym, ponieważ…

…od zawsze chciałam pracować w szeroko pojętej kulturze. Działając z innymi ludźmi mam poczucie, że robię coś wartościowego i przynosi mi to radość. To osobista satysfakcja sprawia, że dalej chcę działać w świecie kultury. Przysłowiowych skrzydeł dostaję w momencie wymyślania nowych warsztatów czy projektów z osobami, których pomysły są czasem tak szalone, że warto je zrealizować

Moje największe zawodowe wyzwanie.

Chyba jeszcze nie otrzymałam lub nie wymyśliłam sobie takiego. Na pewno chciałabym, by było związane z filmem :)

Wymarzona instytucja kultury to…

…przestrzeń, która inicjuje spotkania pomiędzy sztuką, a zwykłym przechodniem, która wrasta w tkankę miejsca i staje się jego integralną częścią wrażliwą na zmiany. Przestrzeń, która tworzy pole do aktywności twórczej. Ważne, by zainicjowana była z pasji i chęci działania w obszarze kultury.

Kobieta, która mnie inspiruje.

Janina Ochojska. Za to, że powołała do życia profesjonalną i wzorcową dla innych instytucję oraz Matka Teresa z Kalkuty, która opiekowała się tymi, od których wielu ludzi się odwróciło.

Biogram

Agata Hofelmajer-Roś – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wolontariuszką na festiwalach SLOT ART Festiwal, WRO, Międzynarodowy Festiwal Tańca w Bytomiu, pracowała jako koordynatorka Festiwalu Filmów Niezależnych KilOFF i “WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie” w Katowicach oraz jako koordynatorka projektów społecznych i animacyjnych w Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy Bona Fides. Teraz działa w Instytucji Filmowej “Silesia Film”, gdzie w Filmotece Śląskiej tworzy dwuosobowy dział Edukacji Filmowej.

Linki

Centrum Sztuki Filmowej

Agata Hofelmajer-Roś współpracuje z Urszulą Śniegowską.