Magdalena Turska

Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie

 

Moja praca polega na…

Odpowiadaniu na potrzeby kulturalne społeczności, która egzystuje w niewielkiej wspólnocie. Czasami śmieję się, że nasza gmina – Kłodawa – to kilka wieżowców w ościennym mieście wojewódzkim. Tym bardziej warto żeby pani z klatki numer 3 numer mieszkania 4 spotkała się w bibliotece z nami – wiejskimi bibliotekarkami, aby poszperać między regałami i odnaleźć świat, w którym zanurzy się przy wieczornej lekturze.

Zajmuję się tym, ponieważ…

Zajmuję się tym, ponieważ…książka to początek. Wokół niej przestrzeń (niecałe 200 m2), regały, działy, czytelnia, quasi-kino i izba pamięci. Ta przestrzeń to miejsce spotkań, począwszy od małego dziecka, które jeszcze nie pisze i nie wie, co począć, bo nie potrafi wpisać się do zeszytu odwiedzin, poprzez młodzież realizującą się w bibliotecznych projektach, dyskutantkach z klubów książki, miłośników X Muzy, seniorów i wreszcie członkach stowarzyszenia „OKO-Oblicza Kłodawskich Okolic”, którzy działają, bo wierzą w sens istnienia bibliotek.

Moje największe zawodowe wyzwanie.

Nadanie marki kłodawskiej bibliotece: Korzystam z biblioteki, bo warto. Tu znajdę ofertę dla mnie, dla mojej rodziny. Mogę się spotkać z ludźmi, którzy mają pasje. Nie będę wartościowany. Mam swobodę wypowiedzi, bo znalazłem się w apolitycznym, aplotkarskim miejscu.

Wymarzona instytucja kultury to…

Miejsce, do którego chce się wracać.

Kobieta, która mnie inspiruje.

Za trudne pytanie.

Biogram

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych studiów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bibliotekarka, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie. W latach 2004-2009 prezeska stowarzyszenia „Otwarty Krąg”. Od 2012 roku prezeska stowarzyszenia „OKO-Oblicza Kłodawskich Okolic”. Koordynatorka projektów Programu „Równać Szanse”, realizatorka projektu Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej przy kłodawskiej bibliotece, moderatorka Dyskusyjnych Klubów Książki w Kłodawie. Absolwentka VIII Edycji Programu Liderzy PAFW. Autorka zbioru Międzyczas, którego nie ma i inne prozy.

Linki

Biblioteka Kłodawa

Oblicza

Magdalena Turska współpracuje z Anną Sienkiewicz – Rogowską