Gabriela Żuk

koordynatorka Teatru Centralnego w Lublinie.

Moja praca polega na…

… koordynowaniu działań teatrów skupionych przy Centrum Kultury w Lublinie w Teatrze Centralnym. Współpracuje także przy organizacji Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi i Konfrontacji Teatralnych oraz redakcji tekstów do Lubelskiego Informatora Kulturalnego ZOOM.

Zajmuję się tym, ponieważ…

Zawsze fascynował mnie świat artystów, barwnych osobowości i wizjonerów, którzy swoimi działaniami próbują zmieniać świat, którzy postrzegają go w ciekawy i oryginalny sposób. Kiedy na drugim roku studiów rozpoczęłam pracę w ZOOM-ie, po raz pierwszy miałam możliwość obserwowania od wewnątrz środowiska artystycznego Lublina. To ono zaszczepiło we mnie wirusa nieustającej ciekawości i fascynacji kulturą. Tam także poznałam ludzi, którzy włączyli mnie w organizację różnych wydarzeń artystycznych. Bardzo szybko okazało się, że to jest to, w czym czuję się najlepiej – łączę moje logistyczne predyspozycje z barwną nieprzewidywalnością artystów. Czasem zdarzają się chwile zwątpienia i myślę wtedy o przekwalifikowaniu się na kierowcę koparki, generalnie jednak w tym, co robię widzę głęboki sens i sposób na życie. Chciałabym tą fascynacją zarażać innych.

Moje największe zawodowe wyzwanie.

To, co robię na co dzień – próbując szukać logistycznego, wspólnego mianownika dla potrzeb sześciu bardzo różnych grup teatralnych, skupiających ważne, charyzmatyczne i silne osobowości artystyczne w przestrzeni jednej instytucji kultury.

Wymarzona instytucja kultury to…

Powtórzę za Agnieszką Jacobson-Cielecką: “otwarta, bez koturnów. Powszechna, czyli taka gdzie „cywile” czują się równie dobrze jak profesjonaliści, czyli wielo płaszczynowa. I zdefiniowana. To znaczy taka, która ma swoją wizję, misję i strategię – i się jej trzyma”. A od siebie dodam jeszcze marzycielsko – w której nie trzeba martwić się o przestrzeń i finanse…

Kobieta, która mnie inspiruje.

Trudno wskazać jedną najważniejszą. Inspiruje mnie wiele kobiet – znanych z historii, kultury, sztuki i teatru, ale także te, które spotykam na co dzień. Wszystkie są dla mnie tak samo ważne.

Biogram

Gabriela Żuk – teatrolożka, krytyczka, koordynatorka Teatru Centralnego w Lublinie, redaktorka Lubelskiego Informatora Kulturalnego Zoom. Od lat zaangażowana w promocję tańca poprzez organizację konferencji, szczególnie w lubelskim środowisku uniwersyteckim. Współorganizatorka różnych wydarzeń kulturalnych m.in. Konfrontacji Teatralnych czy Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi.

Linki

Centrum Kultury w Lublinie
Teatr Centralny
Konfrontacje Teatralne
Festiwal Sąsiedzi
Dance Festival

Gabriela Żuk współpracuje z Agnieszką Glińską.