Aleksandra Idler

Kierowniczka Dworu w Dołędze

 

Moja praca polega na…

Budowaniu “mostów” między społecznością gminną a szeroko pojętą kulturą, reprezentowaną przez prowadzoną przeze mnie placówkę. Naszym celem jest redefiniowanie pojęcia kultury dworskiej i poszukiwania nowego znaczenia dla tego terminu. Razem z naszymi pracownikami staramy się tworzyć nowe inicjatywy kulturalne czy zajęcia edukacyjne, które pozwalają nam poszerzać wiedzę ich uczestników, tworząc przy tym przyjemną atmosferę skłaniającą do twórczych działań.

Zajmuję się tym, ponieważ…

Chce pokazać, że mimo peryferyjnego charakteru naszej placówki możemy znacznie wpływać na kształtowanie naszego otoczenia oraz postaw jego mieszkańców. Mam nadzieję, że jeżeli uda mi się wybić z naszymi działaniami, zainspiruję w ten sposób innych do pracy w podobnych miejscach.

Moje największe zawodowe wyzwanie.

Mam nadzieję, że to największe jeszcze przede mną.

Wymarzona instytucja kultury to…

Ta, w której zachodzi nieustanny ferment twórczy, miejsce wypełnione kreatywnymi ludźmi i ideami, które przeradzają się w ciekawe inicjatywy kulturalne aktywizujące ich odbiorców.

Kobieta, która mnie inspiruje.

Jest nią każda silna kobieta, która umie walczyć o siebie i swoje przekonania. Kobieta, która inteligentnie i stanowczo, ale zawsze z uśmiechem i urokiem, potrafi zaznaczyć swoją obecność w świecie. Wzorców do naśladowania jest wiele, ale szczególnie bliskie temu profilowi i mi są artystka Paulina Ołowska oraz dyrektorka BWA w Tarnowie Ewa Łączyńska-Widz.

Biogram

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie kierowniczka Dworu w Dołędze (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) oraz współzałożycielka i wiceprezes Fundacji Kultura W 2011 roku asystentka projektu „Tarnów 1000 lat nowoczesności”. W 2012 jedna z kuratorek zorganizowanej w Pradze wystaw „Between Steps”, ukazującej dzieła młodych czeskich artystów. Współtwórczyni projektu „Posłuchaj fotografii. Wstęp do mówionej historii fotografii polskiej” w ramach projektu „Fotografia w życiu codziennym”(Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Miesiąc Fotografii 2012). Współautorka książki Modernizmy pod red. Andrzeja Szczerskiego (2013).

Linki

Kultura na dworze

Aleksandra Idler współpracuje z Joanną Mytkowską